یخچال اصول کار و نحوه عملکرد یک یخچال

یخچال اصول کار و نحوه عملکرد یک یخچال

در مطالب قبلی پیرامون راهنمای خرید یخچال فریزر بحث مفصلی انجام دادیم و از رنگ یک یخچال تا قیمت و اندازه و نوع یخچال فریزر را بررسی نمودیم. پس از آن مطلبی در رابطه با مضرات و فواید گازهای موجود بکاررفته در یخچال ها نوشتیم و به نوعی مقایسه ای بین گازهای مختلف بکار رفته در این محصول را انجام دادیم. در این مطلب قصد داریم یا اصول کار یک یخچال و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شویم و امیدواریم که این مطالب مفید واقع شود و بتوانید بهره لازم و کافی را از آنها ببرید. البته ناگفته نماند که می توانید از مطالب انتهای این مقاله برای خریدی هوشمندانه تر استفاده کنید، چرا که برخی از مطالب موجود در این مقاله، شما را در رابطه با خرید یخچال آموزش می دهد.

اصول کار یک یخچال

یخچال ها به عنوان اصلی ترین ابزار بشر برای حفظ ، نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی به شمار می روند. تقریبا از اوایل قرن بیستم استفاده از یخچال ها در زندگی روزمره به تدریج گسترش پیدا کرد و هم اکنون تعداد خانه هایی که روی کره زمین یخچال ندارند به زیر یک درصد رسیده است . حفظ و نگهداری مواد غذایی به وسیله کاهش دما در داخل یخچال انجام می شود . کاهش دمای داخل یخچال، چه در گذشته و چه در زمان حال، با استفاده از گازهای خنک کننده یا سرماساز صورت می گیرد. این گازها به گازهای مبرد معروف و مشهور هستند و در طی یک سیکل کاری گرمای محیط را جذب می کنند و باعث سرد شدن محفظه داخل یخچال می شوند.

 فوت:یخچال

گازهای خنک کننده در کدام قسمت یخچال قرار گرفته اند ؟

بخش های اصلی سیستم خنک کننده  یک یخچال عبارتند از :

لوله های شبکه فلزی پشت یخچال (کندانسور یا رادیاتور)

محفظه خنک کننده یا سردخانه یا جایخی (اواپراتور)

موتور (کمپرسور)

سایر لوله ها و مجراهای یخچال

 

اگر بخواهیم به بیانی واضح تر عملکرد یخچال را شرح دهیم باید گفت که در یخچال یک مسیر کامل ایجاد شده است که گاز خنک کننده در داخل این مسیر حرکت می کند . وظیفه چرخاندن و به حرکت درآوردن این گاز در مسیر بر عهده موتور یا کمپرسور یخچال است. گاز خنک کننده وقتی به جایخی می رسد ، گرما را از مواد داخل آن و محیط  می گیرد و خودش گرم می شود . سپس با فشار ایجاد شده توسط کمپرسور ، گاز مبرد  به میله های شبکه ای پشت یخچال منتقل می شود و در این میله ها، گاز دمای خود را از دست می دهد ، در واقع در پشت یخچال مسیر لوله ها با  هوای محیط در تماس است که باعث خنک شدن گاز می شود . در طی روز و کار کردن یخچال ، این سیکل و فرآیند ادامه پیدا می کند.

انواع گازهای خنک کننده مورد استفاده در یخچال ها

  یخچال اصول کار و نحوه عملکرد یک یخچال
در گذشته که بسیاری از نقاط به برق دسترسی نداشتند ، برای سرماسازی در داخل یخچال از گاز آمونیاک استفاده می شد. این گاز بر اثر بدست آوردن گرما منبسط می شد و در داخل مسیر حرکت می کرد و باعث خنک شدن داخل یخچال می شد. احتمالا اطلاع دارید  که در گذشته این یخچال ها با کمک نفت کار می کردند.

در حقیقت به جای این که محرک اصلی برق باشد ، این نفت بود که آمونیاک را در مسیر خود به گردش در می آورد تا عمل خنک کنندگی صورت بگیرد. یخچال های نفتی هنوز هم استفاده می شوند و در برخی از مناطق دوردست که دسترسی به برق وجود ندارد از این یخچال ها استفاده می شود.

امروزه بهره گیری از گاز آمونیاک در یخچال ها ممنوع شده است  چون این گاز بسیار سمی است ، خاصیت انفجاری دارد و در اثر ترکیب با رطوبت ، اثر بسیار بدی روی فلزات دیگر دارد . امروزه به جای آمونیاک از گاز فریون یا فرئون استفاده می شود که هیچ یک از معایب آمونیاک را ندارد. اما مشکل اصلی این گاز نیز تاثیر تخریبی آن بر روی لایه ازن است .  البته با تغییراتی که متخصصان روی این گازها انجام داده اند ، اثر مخرب آنها بسیار کمتر شده است.

  یخچال اصول کار و نحوه عملکرد یک یخچال
عملکرد سیستم خنک کننده

هنگامی که کمپرسور یخچال شروع به کار می کند، گازی که در داخل کمپرسور سرد شده است ، با فشار بسیار بالا به اواپراتور (سردخانه) فرستاده می شود. این گاز در محفظه سردخانه گرمای داخل آن را گرفته و خودش گرم می شود. با مکش کمپرسور، این گاز دوباره از محیط سردخانه خارج و به رادیاتور (کندانسور) که در پشت یخچال قرار دارد می رود. گاز در آن جا خنک می شود و مجدداً از طریق کمپرسور به گردش در می آید. این عمل به طور مرتب تکرار می شود تا محیط سردخانه به دمای مورد نظر برسد. بنابراین   یخچال گرمای مواد داخل خود را می گیرد و به محیط اتاق منتقل میدهد و از این طریق مواد داخل خود را خنک می سازد.

منظور از برفک در یخچال چیست ؟

زمانی که هوای گرم از اطراف یک جسم سرد عبور می کند، هوایی که در تماس با جسم سرد است کمی از رطوبت خود را به صورت قطرات آب از دست می دهد. هر چه رطوبت هوا بیشتر باشد، تفاوت دمای بین هوا و جسم فوق نیز بیشتر می شود و سرعت تشکیل قطرات آب افزایش پیدا می کند.

جایخی یا سردخانه و صفحاتی که وظیفه خنک سازی را به عهده دارند دارای دمای بسیار پایینی هستند ، وقتی در یخچال باز شود و یا غذای گرم درون یخچال گذاشته شود، مقداری هوای گرم وارد یخچال می شود. همان طور که قبلاً گفته شده، مقداری از رطوبتاین هوا به صورت آب و کمی به صورت لایه هایی از برفک و یا یخ در قسمت سردخانه ظاهر می شود. این برفک عمل تبادل حرارتی بین بدنه سردخانه و هوای داخل یخچال را دچار نقص خواهد کرد و باعث می شود تا یخچال به خوبی کار نکند.

البته امروزه با پیشرفت علم ، تدابیری اندیشیده شده است تا یخچال ها به صورت اتوماتیک این برفک ها را حذف نمایند . این ویژگی در یخچال ها با نام های نوفراست و دیفراست مطرح می شود


نوفراست یا دیفراست؟!

منظور از یخچال نوفراست (No Frost) یا بدون برفک یخچال هایی است که به گونه ای طراحی شده اند  که اصلاً برفک نزنند. برفک نزدن یخچال یک ویژگی بسیار مناسب برای  یخچال به شمار می رود ، اما یک یخچال نوفراست دارای قیمت بسیار بالایی است و از سویی دیگر بسیاری از یخچال های موجود در بازار که به اسم نوفراست و با قیمتی بالاتر عرضه می شوند، در عمل برفک می زنند.

  
یخچال های دیفراست (Defrost) یخچال هایی هستند که عمل حذف برفک ها را به صورت دستی انجام می دهند ، یعنی هر وقت برفک آنها زیاد شد ، باید دکمه برفک گیری را فشار داد تا برفک آن آب شود. یخچال های دیفراست دارای قیمت مناسب تری نسبت به نوفراست هستند و به دلیل در دسترس بودن اجزای آنها ، در صورت خراب شدن، تعمیر آنها نیز بسیار راحت تر است.

برخی از یخچال ها دارای سیستم دیفراست اتوماتیک هستند، یعنی علاوه بر آن که مزیت های سیستم دیفراست (ارزانی و تعمیر آسان) را دارند، خودشان نیز به طور دایمی برفک را آب می کنند و برفک آب شده از طریق یک لوله خروجی به ظرف تبخیر در بالای موتور منتقل می شود. با گرمای موتور این آب تبخیر و موتور نیز خنک می شود. در صورت نگهداری مناسب، استفاده از این یخچال ها راحت و قیمت آن ها مناسب است.